
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Socket (Female) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 331
Distributors
pcbx
Unit Price$7.29683
Ext.Price$7.29683
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.29683 | $7.29683 |
| 10 | $7.29384 | $72.93840 |
| 25 | $7.29084 | $182.27100 |
| 50 | $6.55999 | $327.99950 |
| 100 | $5.90240 | $590.24000 |
| 300 | $5.31073 | $1593.21900 |
| 500 | $4.77837 | $2389.18500 |
| 1000 | $4.29944 | $4299.44000 |
